Ponadczasowe arcydzieło, które powinien znać każdy

Ponadczasowe arcydzieło, które powinien znać każdy

Nie bez powodu lektura

“Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to nie tylko idealnie skrojona epopeja romantyczna, to również wielowątkowa opowieść o prawdach i naturze człowieka. Historia, dzięki której możemy nie tylko poznać zasady szlacheckie, panujące w ogarniętej zaborami Polsce XIX wieku. To też, a może przede wszystkim, opowieść o odkupieniu, poświęceniu i miłości do ojczyzny. “Pan Tadeusz” książkę kupisz na Taniej Książce.

Tytułowy Tadeusz powraca do rodzinnej miejscowości po zakończonych studiach w Wilnie. Chociaż wuj chce, by się ożenił i przejął jego gospodarstwo, młodzieńcowi nie spieszy się do żeniaczki. W przeciągu pięciu dni nie tylko pozna dwie kobiety, między którymi będzie musiał wybrać, ale dowie się też wiele o dziejach znajdującego się nieopodal zamku i blamażu, jakiego dopuścił się jego ojciec. Przede wszystkim będzie musiał bardzo szybko dorosnąć emocjonalnie, chociaż wiele czynników będzie działało na jego niekorzyść.

Miłość ponad wszystko

Główny bohater, Jacek Soplica, spaja wszystkie historie, które poznajemy w epopei. Jego zachowanie, decyzje i temperament wpływają na większość bohaterów, powodując w nich skrajne emocje. Do tego stopnia przesadzi z wymierzaniem sprawiedliwości na własną rękę, że będzie zmuszony uciekać. Jego życie, od momentu wyjazdu, będzie naznaczone brzemieniem, które przez kilka dekad będzie na nim ciążyło. W akcie pokuty uda mu się naprawić wiele krzywd, chociaż najbardziej będzie chciał cofnąć czas i zmienić swoje postępowanie za młodu.

Publikacja utrzymana jest w duchu romantycznych zrywów narodowo-wyzwoleńczych, wielkiego oddania tradycji, ale nie zapomina o prywatnych losach swoich bohaterów. Z każdym z nich dowiadujemy się, czego pragną, co ich motywuje, a przede wszystkim wystawiamy ich na próbę – czasu i uczuć. Większość z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko. Niektórzy będą musieli się poświęcić, by zmyć grzechy swojej przeszłości. Żadne z nich nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój plan.