Sielankowo, później wojennie

Sielankowo, później wojennie

Raj na ziemi, z tajemnicą z przeszłości

Adam Mickiewicz, będący na emigracji, tęsknił za swym krajem tak silnie, że pokusił się o napisanie utworu w którym idealizuje rodzinne strony, obyczaje szlacheckie oraz postawy narodowo-wyzwoleńcze. “Pan Tadeusz” to bezsprzecznie trudny w warstwie językowej tekst, napisany rymowanym trzynastozgłoskowcem, w którym poznajemy prawie setkę bohaterów. Autor chciał zwrócić uwagę czytelnika nie tylko na rozdzierającą go tęsknotę, ale obudzić w czytelniku żar patriotyczny, a także przekazać garść historii odnośnie prawdziwej siły miłości.

Utwór przenosi nas do idyllicznej krainy, w której przyroda jest istotnym elementem opowieści. Przede wszystkim zwraca uwagę na zawiłości terytorialne, które zaczęły się piętrzyć po Targowicy. Wiele z różnic klasowych, które są dość dokładnie zarysowane, stanowią doskonałe studium narodu polskiego z XIX wieku. Przede wszystkim skupiamy się na wyprawie Napoleona na Rosję, a co za tym idzie udziale Polaków w jego kampanii. To wzniosły i ważny moment, jak żaden inny dający nadzieję na pokonanie Moskali i uwolnienie się spod jarzma zaborcy. Historia wielkiego zrywu jest pisana perypetiami kilku osób, choć ważnych i gorliwych patriotów, to działających wspólnie dla dobra kraju.

Pojedynki, polowania i schadzki

W historii nie może zabraknąć zagmatwanych wątków miłosnych, od których autor nigdy nie stronił. Nie ocenia swoich bohaterów, ale bardzo często daje do zrozumienia jakie wartości są dla nich nadrzędne. Poznamy krystalicznie idealną Zosię, dość rozwiązłą i bezpośrednią Telimenę oraz niezdecydowanego Tadeusza. Przede wszystkim zagłębimy się w przeszłość, gdzie poznamy losy związku Jacka Soplicy z niejaką Ewą, której ojciec Stolnik nie był zachwycony jej wyborem przyszłego małżonka. Decyzja hrabiego wprawi w ruch szereg wydarzeń, które złożą się na ponad trzydziestoletnią historię wszystkich mieszkańców Soplicowa. Przede wszystkim odbije się na życiu Jacka, najbardziej tragicznej z postaci całej epopei.