Okna drewniane – pamiętaj o tych zasadach, jeśli się na nie zdecydujesz

Okna drewniane być może nie są tanie, ale za to są niezwykle trwałe i piękne. Zdecydowawszy się na montaż okien z drewna w swoim domu, warto wiedzieć, jak je poprawnie pielęgnować, aby odwdzięczyły się piękną prezencją i długą żywotnością.

Systematycznie konserwowane okna z drewna będą ozdobą twojego domu przez całe dekady. Zabiegi konserwacyjne nie należą do specjalnie trudnych, czasochłonnych czy wymagających ręki specjalisty. Wystarczy, jeśli będziesz trzymać się kilku kluczowych zasad. Pierwsza ważna rzecz to systematyczne usuwanie kurzu, pyłów, pozostałości owadów, liści, błota i innych zabrudzeń z okien. Mycie ram okien drewnianych najlepiej przeprowadzać raz na parę miesięcy. Do tego celu używamy letniej wody, delikatnej szmatki i łagodnego preparatu czyszczącego. Po wyschnięciu ram, wcieramy w nie specjalną pastę do pielęgnacji elementów drewnianych.

Średnio raz na kilka lat warto zafundować oknom drewnianym gruntowniejszą renowację. Odnawianie okien powinno się przeprowadzać również za każdym razem, gdy na ramach pojawi się grzyb, gdy powłoka zacznie odchodzić, gdy zauważymy szczeliny, pęknięcia lakieru i tym podobne uszkodzenia. Jak zakonserwować okna drewniane? Jeśli na ramach nie ma specjalnych uszkodzeń, wystarczy je umyć, a następnie nałożyć środek konserwujący. Jeśli jednak ramy są zniszczone (lub jeśli chcemy zmienić ich odcień), należy pozbyć się powłoki zewnętrznej za pomocą szlifierki lub papieru ściernego, następnie nałożyć impregnat, a później przejść do nakładania farby i lakieru. Na koniec słowo o konserwacji innych elementów okien drewnianych – co jakiś czas warto sprawdzić, w jakiej kondycji są uszczelki, okucia, zawiasy i w razie potrzeby nasmarować, poodkręcać lub powymieniać poszczególne części.