Szamba betonowe – budowę musisz zgłosić w urzędzie

Typowa, czteroosobowa rodzina potrafi wyprodukować nawet kilkaset litrów ścieków dziennie. Problemem staje się więc ich bezpieczne usuwanie, zwłaszcza gdy nie można skorzystać ze zbiorczego systemu odprowadzania nieczystości. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, jakie można by w tym celu zastosować, ale w wielu przypadkach jedynym wyjściem są szamba betonowe, pojemne zbiorniki wkopane w ziemię bezpośrednio na posesji.

Lokalizację szamba warto zaplanować już na etapie ubiegania się o zezwolenie na budowę domu. Sam zbiornik nie będzie go wymagał, ale należy pamiętać o zgłoszeniu chęci jego zamontowania najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem prac, w wydziale architektury lokalnego urzędu miasta, gminy lub w starostwie powiatowym. Do takiego wniosku trzeba dołączyć rysunek zbiornika wykonany przez geodetę i pokazujący jego umieszczenie na mapie zagospodarowania działki. Jeśli zdecydujemy się na szambo betonowe w postaci samodzielnie wykonanej konstrukcji, to musimy dołączyć również jego projekt i to aż w czterech egzemplarzach. Jeśli urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, oznacza to, że można przystąpić do budowy.
Bardzo istotne jest też właściwe dobranie pojemności szamba betonowego, a najlepiej, aby w miarę możliwości odpowiadała ona pojemności zbiornika samochodu asenizacyjnego, co umożliwi opróżnienie podczas jednej wizyty firmy utylizacyjnej. Nie będzie trzeba płacić za dodatkowy kurs, dzięki czemu zaoszczędzimy na kosztach eksploatacji. Jednak jego regularne opróżnianie to nie jedyne czynności konserwacyjne, o których musimy pamiętać. Trzeba również stosować odpowiednie preparaty chemiczne, eliminujące przykre zapachy i osadzanie się osadów na ściankach szamba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *